مصاحبه اختصاصی با دکتر عطا بهرامی؛WTO بدون روتوش،پیش بسوی انحلال در نظام سلطه
مجموعه مصاحبه های سوزنبان

مصاحبه اختصاصی با دکتر عطا بهرامی؛WTO بدون روتوش،پیش بسوی انحلال در نظام سلطه

گزارش مشکل
Loading the player...
نگاهِ فانتزی تکنوکرات‌ها و رویکرد محافظه‌کارانه‌ی اصولگرایان در مواجهه با ساختارها و سازمان‌های بین‌المللی، در کنارِ «ان‌شاءالله، خیره»های بعضی مذهبی‌های خوش‌خیال، کشور را با خطری هولناک روبرو کرده. خیلی ساده و بدون تعارفات مرسوم، بعد از توضیحِ موضوع مصاحبه و بیان دغدغه‌هایمان در این باره، دعوت ما را پذیرفت و 17 مرداد 95 میزبان عطا بهرامی شدیم
3666

نمایش ویدئو در وب سایت شما

 

 

 

نگاهِ فانتزی تکنوکرات‌ها و رویکرد محافظه‌کارانه‌ی اصولگرایان در مواجهه با ساختارها و سازمان‌های بین‌المللی، در کنارِ «ان‌شاءالله، خیره»های بعضی مذهبی‌های خوش‌خیال، کشور را با خطری هولناک روبرو کرده.
شاید مهم‌ترین دلیل، عدمِ وجودِ اتاق‌فکرها و اندیشکده‌هایی است که از زاویه دیدِ انقلاب اسلامی و البته با دقت و تخصص، مسائل این‌چنینی را رصد کرده و گزارش دهند و از سرگردانیِ امت حزب الله در این مسئله جلوگیری کنند.
پیوستن به WTO شاید مهم‌ترینِ این موارد باشد که از سال‌ها پیش محلِ بحث بوده و در عین حال هرگز، واقعی، دقیق و مبتنی بر آموزه‌های نابِ انقلابی بررسی نشده. از یک طرف، تکنوکرات‌ها، سازمان تجارت جهانی را خیر مطلق و پیوستن به آن را امتیازی بزرگ می‌دانند و به عنوانِ یگانه راهِ برون‌رفت از این بحران معرفی‌اش می‌کنند و از طرفِ دیگر، عده‌ای پیوستن به WTO را در شرایط فعلی به صلاح نمی دانند و مدعی‌اند که کشور باید صادرات‌محور شود و آنگاه به WTO بپیوندد!
غافل از اینکه، فارغ از تبعاتِ سنگین و خسارت‌آفرینِ عضویت در سازمان تجارت جهانی، تحلیلِ فرامتنیِ ماجرا، این مطلب را روشن می‌کند که اصلِ پیوستن به این نهادها و سازمان‌های مشابه، به معنی حل شدن در نظام استکباری و تبدیل شدنِ انقلاب، به پیچ و مهره و بلکه چرخ‌دنده‌ای از نظام ارباب-رعیتی سرمایه‌داری.   نظامی که مرکزی دارد و پیرامونی؛ مرکزش (که سود و سرمایه و رفاه و آسایش و ... از پیرامون به سمتِ آن سرازیر می‌شود) چند کشورِ مستبدِ معلوم‌الحال‌اند و پیرامونش(که فقر و بدبختی و آلودگی محیط زیست و کار طاقت فرسا و ... نصیبش می‌شود)، همه‌ی کشورهای دیگر!
---------------------
به عنوان نخستین قدم در راستای تبیینِ ماهیت این سازمان‌ها و در نگاهِ کلان‌تر، توصیفِ نظامِ استکباری، به سراغِ کسی رفتیم که هم درکِ درستی از این نظام داشت و هم آشنایی دقیقی با تحولاتِ اقتصادی کشور و جهان در دهه‌های اخیر و هم سابقه‌ی فعالیت رسانه‌ای و آکادمیک را در کارنامه داشت.
خیلی ساده و بدون تعارفات مرسوم، بعد از توضیحِ موضوع مصاحبه و بیان دغدغه‌هایمان در این باره، دعوت ما را پذیرفت و 17 مرداد 95 میزبان عطا بهرامی شدیم (که به رسم معمول، باید ایشان را دکتر خطاب کرد اما، واقعیت ماجرا این است که ما تخصص و تعهد ایشان و امثال ایشان را به مدرک تحصیلی و سمتِ علمی ترجیح می‌دهیم و این لفظ و عاشقان‌ش را به هم وا می‌گذاریم).

با شروعِ همان صحبت‌های مقدماتی معمول، متوجه شدیم که انتخابمان بی‌راه نبوده و علاوه بر تسلطِ خوبِ ایشان بر موضوع، کاملا هم‌ادبیات هستیم و این زحمت ما را بسیار کم‌تر می‌کرد در مدیریت و بعد، تدوین مصاحبه.
-----------------------
قطعا تمامِ حرف‌ها را نمی‌شود در یک مصاحبه زد اما، به شکلِ دورِ تند، بیشترِ زمینه‌ها در گفتگو با عطا بهرامی بررسی شد و نکات بسیار کلیدی و ناگفته‌ای بیان شد.
گزیده‌ی این مصاحبه را از نظر بگذرانید و منتظرِ ویدئوی کاملِ گفتگو باشید.

نقد و نظراتتان را با جان و دل پذیراییم.

 

 

 

پارامترهای مرتبط

رسانه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


انصار کلیپ
سایت آوینی
عمارکلیپ
بچه های قلم
مای مدیا
مبین مدیا
اویس
مستضعفین
فرهنگ نیوز


دفتر مرکزی: تهران،

09128513265

Info[@]mostazafin.tv

آخرین کانال های ثبت شده

  • nimasfa
  • کی پور
  • pmgeju
  • RenoEntesykek
  • ShaylaVub
مستضعفین تی وی

Template Design:Dima Group